7 نکته برای مبارزه با ناسازگاری در ازدواج كه در هر ارتباطي به وجود مي آيد

7 نکته برای مبارزه با ناسازگاری در ازدواج

ارتباط، یکی از مهمترین بخش های یک رابطه است. چيزهايي وجود دارند كه نقش مهمی در سلامت روابط دارند. حتی در سلامت روابط، اختلاف نظر نيز وجود دارد. دو نفر تجربیات و دیدگاه های مختلف در مورد چيزهاي مختلف را دارند. در حالی که ممکن است ارتباط برقرار کردن و صحبت کردن در مورد آن داشته باشند، آنچه که گفته می شود می تواند گم شود.

7 نکته برای مبارزه با ناسازگاری در ازدواج

نظرات به عقب و جلو ساخته می شود، یک نفر به شدت ناراحت می شود و شریک زندگی خود می گوید: “آرام”. دو کلمه کوچک که در میان یک بحث داغ مطرح می شود مانند یک مسابقه نورانی است و آن را در یک گودال بنزین رها می کند. معمولا، چیزها به سرعت در حال افزایش هستند و برای شخص A دشوار است که بدانیم که چرا فرد B ناراحت است و شخص B نمی تواند به طور کامل بیان کند كه چرا ناراحت است.

7 نکته برای مبارزه با ناسازگاری در ازدواج

 در حالی که این کلمات به تنهایی منفی یا مضر هستند، در این زمینه اثر نه چندان مثبتي دارند. با این حال می توان گفت که در میان یک استدلال اغلب می تواند احساس رضایت و تقاضا را داشته باشد.

اگر شخصی A هستید و متوجه شده اید که معمولا آن را می گویند، این به این دلیل است که شما ناراحتی را مشاهده می کنید که شریک زندگی شما در حال تجربه است و به خاطر اینکه شما مراقبت می کنید، می خواهید راحتی را فراهم کنید و اجازه دهید فضا را برای پاک کردن سوء تفاهم و حل مشکل حل کند. دفعه بعد، در نظر بگیرید:

1) نفس عمیق بکشید

این كار همیشه مفید است و به شما امکان می دهد تا قبل از صحبت کردن احساسات خود را تنظیم کنید.

2) توصیف لحظه ای، استفاده از همدلی و بیان موقعیت 

سعی کنید چیزهایی مثل “من می بینم که شما ناراحت هستيد و این قصد من نیست. اجازه دهید بهتر توضیح دهم منظور من چیست. ”

7 نکته برای مبارزه با ناسازگاری در ازدواج

3) مكث كنيد

مكث مکالمه را به تعویق می اندازد تا امکان گفتگو بیشتر مفید باشد. شما می توانید مثلا بگوييد “شاید در حال حاضر بهترین زمان برای گفتگو نیست”. من نمی خواهم ناراحت باشیم یا بحث کنیم. ما می توانیم در مورد آن صحبت کنیم …  شما باید یک زمان خاص را نام ببرید.

اگر فرد B هستید و احساس می کنید که مانند آتش فوران كرده ايد سعی کنید نكات زير را در نظر بگيريد:

1) نفس عمیق بکشید

این كار کمک می کند تا با تنظیم احساسات و بعد از بیانات تند و زننده (هر چند غیر عمدی) آرام باشيد.

2) ابراز همدردی

در حالی که می تواند سخت باشد، همیشه یک هدف وجود دارد و می گوید: “احساس ناراحتی میکنم و می دانم که سعی می کنید احساس خوبی داشته باشید. بگذارید یک گام به عقب بر گردیم و دوباره راه اندازی کنیم. از این سناریو استفاده نکنید. کلمه “اما” را در نظر بگیرید، زیرا چیزی را که میخواهید انجام می دهید، نفی می کنید و شما را مورد سرزنش قرار مي دهد.

7 نکته برای مبارزه با ناسازگاری در ازدواج

3) از خودتان بپرسید «چرا من خودم را در این باره ناراحت میکنم؟»

این سوالي جالب است زیرا تمرکز را به شما باز می گرداند و نحوه تفسیر وضعیت و آنچه که گفته می شود را بيان مي كند. در حالی که حتی برخی از مواردی که گفته می شود ناراحت کننده هستند، می توانید احساس ناراحتی کنید و از طریق سرخوردگی در گفتگو با شریک زندگی خود در برابر ترس و ناتوانی به جنگ تبديل شود.

4) با استفاده از کلمات برای کمک به شریک زندگی تان موقعیت خود را درک کنید

سعی کنید یک لحظه بی طرف برای کمک به شریک زندگی خود و درک تاثيرپذيري كه نياز داريد را داشته باشيد. هیچ کس کامل نیست و روابط لحظه به لحظه چالش برانگیز است. به اعتماد و مراقبت شما در رابطه وجود دارد، دور از قضاوت و سرزنش، نفس عمیق بكشيد و دوباره به خود مسلط شويد.

7 نکته برای مبارزه با ناسازگاری در ازدواج

 

 

منبع
برتر ياب