چگونگی شناخت سوء استفاده های احساسی و کلامی

چگونگی شناخت سوء استفاده های احساسی و کلامی

بسیاری از کسانی که این عنوان را می خوانند و فکر می کنند غیرممکن است که هیچ نوع سوء استفاده اي از جمله سوء استفاده های احساسی و کلامی را تشخیص ندهند. خیلی واضح است، آیا این طور نیست؟ با این حال اگر چه ممکن است به نظر برسد کسانی که خوش شانس هستند در روابط سالم هستند، اما اعتماد به نفس عاطفی و کلامی حتی از سوی قربانیان و سوء استفاده کنندگان نیز نادیده گرفته مي شود.

چگونگی شناخت سوء استفاده های احساسی و کلامی

سوء استفاده عاطفی چيست؟

ویژگی های بسیاری از اشکال رفتار سوء استفاده كننده وجود دارد که بايد قبل از رفتارهای سوء استفاده كننده مورد بررسی قرار گیرند. هر گونه احساسات یا عواطف منفی را نمی توان به عنوان سوء استفاده نام برد. از طرف دیگر، حتی ظریف ترین کلمات نيز می توانند به عنوان سلاح استفاده شوند و اگر به صورت عمدی مورد استفاده قرار گیرند به قدرت و کنترل قربانیان اعمال مي شوند، آنها را غیر قابل اعتماد می دانند و باعث ایجاد اعتماد به نفس می شوند.

چگونگی شناخت سوء استفاده های احساسی و کلامی

سوءاستفاده عاطفی ارزش قربانی را به خطر می اندازد

سوءاستفاده عاطفی كاري پیچیده از اقدامات و تعاملات است که راهي برای از بین بردن حس قربانی، اعتماد به نفس، ارزش قرباني و رفاه روانی مي شوند. این رفتار در نظر گرفته شده منجر به تسلط کاملی از سوء استفاده کننده بر قربانی از طریق تخریب عاطفی مي شود. این نوعی از چالش های تکراری و مداوم عاطفی، به بازی های ذهنی است.

چگونگی شناخت سوء استفاده های احساسی و کلامی

سوءاستفاده كلامي حمله به قربانی با استفاده از کلمات یا سکوت است

سوء استفاده کلامی بسیار نزدیک به سوء رفتار عاطفی است، همچنين می تواند به عنوان زیرمجموعه سوء رفتار عاطفی در نظر گرفته شود. سوءاستفاده می تواند به عنوان یک حمله به قربانی با استفاده از کلمات یا سکوت توصیف شود. به عنوان هر نوع سوءاستفاده دیگر، اگر چنین رفتاری گاهی اوقات اتفاق بیفتد و با میل مستقیم به تسلط قربانی و کنترل از طریق تحقیر ایجاد نشود، نباید به عنوان سوء استفاده بلكه به جای عادت، حتی اگر واکنش نامناسب و گاهی اوقات نابالغ داشته باشد.

معمولا سوءاستفاده عادی در پشت درهای بسته اتفاق می افتد و به ندرت توسط کسی که به جز قربانی و سوءاستفاده دیده می شود است. سوء استفاده کننده تقریبا هرگز برای بخشش خواسته یا عفو به قربانی نمی دهد.

علاوه بر این، سوء استفاده کننده از کلمات (یا فقدان آن) استفاده می کند تا نشان دهد که چقدر از منافع قربانیان رنج می برد، به تدریج قربانیان همه منابع اعتماد و شادی را از بین می برند. مشابه با دوستان و خانواده قربانی به تدریج باعث می شود قربانی شروع به احساس تنهایی در جهان کند، در حالی که شکنجه تنها عاملي است که توسط طرف مقابل به وجود مي آيد.

چگونگی شناخت سوء استفاده های احساسی و کلامی

سوء استفاده کننده کسی است که می تواند رابطه را تعریف کند و هر دو طرف هم باشند. سوء استفاده کننده شخصیت، تجربیات، تمایلات و نداشتن ها، آرزوها و توانایی های قربانی را تفسیر می کند. این مورد در ترکیب با دوره های تعامل به ظاهر طبیعی، موجب اختلال در کنترل تقریبا منحصر به فرد بر قربانی می شود و محیط زندگی بسیار ناسالم برای هر دو به وجود می آورد.

چگونه ممکن است برطرف نشده شناخته شود؟

پویایی در یک رابطه خشونت آمیز و قربانی از جمله سوءاستفاده های كلامي، به گونه ای است که شرکا به یک معنا، کاملا با یکدیگر سازگار هستند. اگر چه تعامل به طور کامل آسیب رساندن به رفاه و رشد شخصی شرکا است، شرکا تمایل دارند در چنین روابطي در خانه داشته باشند.

قربانی متوجه مي شود که باید با توهین و تخریب کنار بیاید، در حالی که سوء استفاده کننده متوجه مي شود که مطلوب است که با همکاران خود صحبت كند و هیچ یک از آنها به طور کامل از چنین الگوی شناختی و عاطفی آگاه نیستند.

بنابراین هنگامی که سوءاستفاده كلامي شروع می شود، ممکن است بيگانه به نظر برسدو با این حال، قربانی عادت به احساس غرور و مواظبت به گوش دادن به اظهارات مخرب دارد که ممکن است لزوما متوجه شود که چنین رفتاري واقعا اشتباه است. هر دو به شیوه خود رنج می برند و هر دو با سوءاستفاده و ناتواني رشد می کنند و قادر به یادگیری اشکال جدید تعامل نیستند.

چگونگی شناخت سوء استفاده های احساسی و کلامی

چگونه به اين موضوع پايان دهيم؟

متأسفانه مواردی وجود دارد که می توانید جلوی سوءاستفاده های كلامي را بگيريد، زیرا تنها یک جنبه از رابطه ناسالم است. با وجود یک محیط بالقوه بسیار مضر در صورتی که دچار سوء استفاده عاطفی و کلامی هستید، گام های خاصی برای محافظت از خودتان وجود دارد.

اول به یاد داشته باشید شما نمیتوانید با هرکدام از سوء استفاده هاي کلامی صحبت کنید. چنین استدلالی پایان نخواهد یافت. در عوض یکی از دو مورد زیر را امتحان کنید. اول، آرام و بی قید و شرط تقاضا كنيد که اين سوء استفاده را متوقف کند   با این حال، اگر این مورد کار نكرد تنها اقدام باقی مانده این است که از چنین شرایط سمی خارج شوند یا به طور کامل محل را ترک کنند.

 

منبع
برتر ياب