چرا مردم در یک رابطه عاطفی باقی می مانند و ترك اين رابطه براي آنها سخت است

چرا مردم در یک رابطه عاطفی باقی می مانند

ممكن است روابط عاطفی در خارج ظاهر شوند. گاهي اوقات سوءاستفاده عاطفی بسیار ظریف است که هیچ کس، نه قربانی، نه سوء استفاده کننده و نه محیط، به رسمیت نمی شناسند که این اتفاق بي افتد. با این حال، حتی در چنین مواردی، همه افراد درگیر تاثیرات مضر هستند و باید به گونه ای سالم به آن پرداخته شود تا همسران بتوانند رشد و پیشرفت کنند.

چرا مردم در یک رابطه عاطفی باقی می مانند

همه دلایلی که ترک آن سخت است

معمولا سوءاستفاده عاطفی از همان ابتدای رابطه آغاز می شود، گرچه در طول زمان شدیدتر می شود. در برخی موارد،  مقدمه ای برای سوء استفاده فیزیکی و جنسی است. با این وجود سوء استفاده عاطفی تقریبا همیشه به عنوان عامل جادویی و هیجان انگیز در شروع رابطه است. اين افراد ملایم، جذاب، مراقب، درک و مهربان هستند.

در این رابطه، طرفین نسبتا خود را نسبت به این موضوع دلسوزانه نشان می دهند

این داستان معمولا به ندرت استفاده می شود. تقریبا همیشه این طور است، سوء استفاده کننده در طول چند هفته، پس از آنکه قربانی به دام افتاد، طرف کمتری را نشان می دهد. نه اینکه هیچ نشانه ای از آن وجود نداشته باشد، اما در دوره محرومیت اولیه و شناخت، یکدیگر را محاصره می کنند. هنگامی که قربانی در عشق است، سوء استفاده می تواند شروع به چرخش کند.

چرا مردم در یک رابطه عاطفی باقی می مانند

از سوی دیگر، قربانی از محبت و آرامش متجاوزان یاد می کنند. هنگامی که در معرض سوءاستفاده قرار بگيريد و به ظلم و ستم روان شناختی تبدیل می شود، قربانی به دنبال دلیل تغییر است و سوء استفاده کننده از “اشتباهات” به عنوان دلیل این تغییر ناگهانی ياد مي كند.

روزهای سوء استفاده كننده همیشه دوره اي آرام است

تنها یک جنبه است که باعث می شود سوءاستفاده کننده رابطه عاطفی دشوار داشته باشد. روزهای سوءاستفاده كننده همیشه یک دوره آرام و یا حتی بیشتر از یک دوره ماه عسل است که در آن متجاوز به شخص قربانی عاشق شده است. و این یک حالت اعتیادآور است که امید بی پایان را نشان می دهد که این امر در حال حاضر ادامه خواهد یافت. هرچند که هرگز انجام نشود.

چرا مردم در یک رابطه عاطفی باقی می مانند

علاوه بر این، قربانی سوء رفتار عاطفی به تدریج از اعتماد به نفسش كاسته مي شود. او احساس ارزشمندی از عشق و احترام می کند، احساس می کند احمقانه و بی عیب و نقص است، احساس غرور و بی اهمیتي می کند.

غیر ممکن است که همه چیز دوباره شروع شود، زیرا احساس می کند که نمی تواند کسی را دوست داشته باشد و اغلب، احساس می کند که دیگر قادر به دوست داشتن دیگران نخواهند بود.

قربانی شدن دشوار است

چرخه کنترل در یک رابطه خشونت آمیز تقریبا غیرممکن است. هیچ خشونت فیزیکی وجود ندارد که کاملا مطمئن باشيد که شریک یک سوءاستفاده کننده است. با کاهش اعتماد به نفس، قربانی شروع به اين اعتقادمي كند که آنچه که سوء استفاده کننده می گوید، واقعیت است. هنگامی که تصویري شدید از قربانی و رابطه است، باعث می شود که قربانی به راحتی از این سوء استفاده استفاده کند.

آیا ما مستعد چنین روابطی هستیم؟

حقیقت این است که ما یاد گرفته ایم که در دوران کودکی در روابط عاطفی و سوءاستفاده قرار گیریم و مستعد آن شويم. حتی زمانی که احساس غرور می کنیم و مانع پیشرفت شود، از آنجایی که یاد گرفتیم که با اعمال عاطفی روبرو شویم، ناخودآگاه به دنبال شرکایی می گردیم که عواطف احساسی دارند.

آنچه معمولا اتفاق می افتد این است که شاهد یک الگوی مشابه رفتاري در خانواده ه باشيم. والدین نسبت به ما عاطفی بودند. به عنوان بچه ، متوجه شدیم که عشق با توهین و تحقیر است دوره عجیب و غریبي را خواهیم داشت که در آن متقاعد خواهیم شد که والدین ما را دوست داشته باشند.

در معرض روابط عاطفی نبودیم، اما هنگامی که در چرخه قرار گرفتیم، می توانيم در یک زندگی طولانی باقی بمانيم اگر ما در مورد آن کاری نکنیم.

چگونه چرخه را بشكنيم؟

پاسخ آسان این است: رابطه خشونت آمیز را ترک کنید و در عین حال، سخت ترین کاری است که باید انجام دهيد. گاهی اوقات، سوء رفتار می تواند با برخی از کمک های حرفه ای تغییر کند، اگر قصد واقعی برای انجام این کار را نشان دهيد. بنابراین ترک ممکن است لزوما تنها چیزی که شما می توانید امتحان کنید باشد. یا لزوما نیاز به تنها چیزی است كه سعي مي كنيد

محدودیت های خود را تنظیم و دوباره کنترل کنید

در اینجا چند چیز اساسی در همه موارد را باید انجام دهید. شما باید کنترل خودتان را براساس چگونگی دید خودتان و اینکه چگونه فکر میکنید به دست آورید داشته باشيد. محدودیت هاي خود را تنظیم کنید. صادق باشید و خودتان را قبول کنید سپس با شریک زندگی خود در مورد بینش و تصمیمات خود صحبت کنید و در نهایت، با افراد و تجربه هایی که احترام و افتخار شما را دارند ارتباط داشته باشيد.

چرا مردم در یک رابطه عاطفی باقی می مانند

 

منبع
برتر ياب