علائم هشدار دهنده سوء استفاده عاطفی

سوءاستفاده عاطفی كاري پیچیده است که به شرح مختصر نمي رسد. تشخیص سوء استفاده با اطمینان بررسی موضوع بالینی از خود و شریک زندگي است. از آنجایی که نمی توان آن را کاملا تعریف کرد و با دقت مطلق شناسایی کرد، افراد در روابط خشونت آميز حتی ممکن است این وضعیت را درک نکنند. سوء استفاده ممکن است قربانیان را با احساسات متضاد کنار بگذارد. به خصوص به این دلیل که اغلب، سوء استفاده کننده کسی است که مدت زمان زيادي را براي تلاش و احساسات مرتکب شود.

سوء رفتار عاطفی به اندازه سوء استفاده فیزیکی آسیب پذیر است، اما به آسانی واضح نيست زیرا هیچ آسيب فیزیکی وجود ندارد. زخم درونی، عاطفی و روانی منجر به سرزنش سوء استفاده شونده مي شود مسائل دیگري از احساسات عاطفی مانند افسردگی، اضطراب و حتی برخی از بیماری های مرتبط با استرس نيز در سوء استفاده شونده ظاهر مي شوند.

در حالی که سوءاستفاده ممکن است محدود به زمان و تجربیات فردی باشد اغلب برخی از نشانه های عود سوء رفتار عاطفی در فعالیت های روزمره و تعاملات به طور پیوسته به ویژه در روابطی که از طریق مراحل اولیه سوء استفاده ادامه می مي يابد، بوجود می آیند. با ارزیابی عملی و صادقانه در روابط خود یا دیگران مي توانيد نشانه های هشدار قوی كه در رابطه سوء استفاده كننده هستيد را شناسایی کنید. اینها عبارتند از تخریب، سلطه، سرزنش ، غفلت، انزوا و انتشار ترس.

تخریب

به عنوان بخشی از سوء استفاده، تضعیف زمانی است که کسی شریک زندگی خود را پایین می آورد، به طور مداوم از بین می رود و جوک ها را به هزینه دیگران می کشد. این می تواند به صورت عمومی یا خصوصی اتفاق بیفتد و می تواند ویژگی های مبهم مانند بیان قربانی “بوی شما”، “شما احمق هستيد” یا “شما زشت هستيد” را در بر می گیريد. این می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد دوم احساسات، تجربه و واقعیت (آنها دوش، تمیز، استفاده از دئودورانت هستند، اما همچنان مورد انتقاد قرار می گیرند). این باعث می شود که افراد مورد آزار و اذیت در اطراف شریک های سوء رفتار احساس ناراحتی کنند و حتی ممکن است رفتارهای اجتناب ناپذیری را در موقعیت هایی قرار دهند که احساس درد و رنج را احساس کنند. این می تواند به علاقه و عملکرد در اتاق خواب و همچنین در عموم و در جمع آوری دوستان و خانواده تاثیر بگذارد. دستاوردها دفن می شوند و به عنوان غیر مهم یا نادیده گرفته می شوند. هیچ چیز به اندازه کافی خوب نیست.

سلطه

اگر تمام روز مجبور به برنامه ریزی آنچه که فرد دیگری می خواهد بكند باشيد ممکن است در وضعیت کاملا سالمي نباشيد. دوست داشتن روابط با احترام متقابل است نه با سلطه و کنترل. اگر همسرتان از سركار به خانه بيايد و خواستار اطاعت رفتارهای خاصی مانند («نوشیدنی و شام من آماده است») و با خشم بگويد («چرا کاغذ توالت وجود ندارد؟») باشد او رفتارهای کنترل کننده ای را با توجه به موقعيت نشان مي دهد و شریک قرباني می بایست به مخالفت نكردن، دلسوزي و شاید خجالت زده شدن به خصوص اگر در مبارزه با شریک مزاحم برای مدت طولانی ادامه داشته باشد انجام دهد.

سرزنش

شریک متخلف هرگز اشتباه نخواهد كرد. آنها هر گونه مسائل مربوط به هر کس دیگری را در زندگی خود سرزنش می کنند و هر دلیلی برای بهانه گرفتن به جز رفتار خود را دارند. آنها نیز به شدت به انتقاد شخصی حساس هستند. این باعث می شود که افراد مورد آزار و اذیت در وضعیتی قرار بگیرند که در آن حملات را دریافت می کنند و به احتمال زیاد هیچ گونه مداخله ای برای دفاع از آنها ندارند. پذیرش سرزنش بار بسیار سنگیني است.

بی توجهی

شریک قرباني می داند که اگر بحثی وجود داشته باشد، مورد آزار و شکنجه قرار می گیرد و بدون هيچ دليلي بايد سكوت كند و وارد مسائلی شود که سوءاستفاده کننده از آن آگاه نیست. نادیده گرفتن ممکن است شامل فعالیت هايي در اتاق خواب و سایر رفتارهای نسبتا منفعل باشد.

انزوا

به طور معمول انزوا وسیله ای قدرتمند برای سوءاستفاده کننده به طور طولاني مدت است تا کنترل بیشتر سوء استفاده را افزایش دهد. انزوا از خانواده، دوستان و حتی در خانه (“تماشای برنامه تلویزیون خود در اتاق خواب [یا دفتر]”) می تواند مورد سوء استفاده قرار گیرد و به شدت احساسی وابسته به سوء استفاده کننده باشد حتی اگر وابستگی احساسی بسیار دلپذیر نباشد.

انتشار ترس

ترس از شركاي خشونت آميز مي تواند تهديد و صدمه به خود و ديگران باشد فرد مضطرب از ترس به عنوان ابزاري استفاده  برای نگه داشتن سوء استفاده گر در روابط استفاده مي كند.

هر یک از این علائم ممکن است در یک رابطه خشونت آمیز آشکار باشند، اما اغلب همه آنها در بخش هاي مختلف بر اساس شخصیت سوء استفاده کننده ظاهر می شوند. آگاهی از رفتار سوء استفاده كننده، آغاز رهایی از بدرفتاری است.  تلاش برای رفع علائم و کار روي سو استفاده كننده کمک كننده است.

منبع
برتر ياب
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.