علائم ارتباطات خشونت آمیز

علائم ارتباطات خشونت آمیز

آیا شریک زندگیتان به طور مداوم شما را تسلیم خود می کند؟ آیا او به شما می گوید که خانواده و دوستانتان برای شما بد هستند و شما باید آنها را از زندگی خود بردارید؟ آیا او احساس می کند که شما هیچ ارزشی ندارید؟ آیا شما را برای نارضایتی و عدم اعتبار حرفه ای یا شخصی سرزنش می کند؟

اگر هر کدام از اینها درست باشند، ممکن است در یک رابطه خفیف ذهنی قرار بگيريد.

علائم ارتباطات خشونت آمیز

نشانه هایی که نشان می دهند شریک زندگی شما سوءاستفاده می کند

شریک زندگیتان به طور مداوم از تحقیر و انتقاد به شما احساس بدی نمی کند. هنگامی که شما واکنش نشان می دهید، او به شما می گوید که اين كارتان باعث اذيتش مي شود و بايد اين كار را متوقف كنيد. این نوع رفتار به شما اجازه نمی دهد که با شریک خود کنار بیایید.شما سکوت میکنید و به او ایمان مي آوريد. این شستشوی مغزی، یکی از اهداف سوءاستفاده کننده ذهنی است. او به مغز شما مي قبولاند كه هیچ چیز بدون او ارزش ندارد.

1. شریک زندگی تان تلاش هاي شما را ناديده مي گيرد 

اگر شما از خودتان مراقبت می کنید، مانند برنامه ورزشی جدید و یا رژیم غذایی سالم، او به شما مي گويد که هرگز موفق نخواهید شد همچنين مي گويد: “چرا مضطرب هستي؟ تو دوباره وزن خودت رو بدست مي ياري “یا” بعد از يك ماه دوباره به حالت اول برمي گردي و از تمرین رها می شوی. “سوء استفاده ذهنی هرگز شما یا سایرین را تشویق نمی کند، اما متعهد و اعتقاد کامل را در شما از بين مي برد.

2. شریک تان شما را از حمايت هاي بيروني مي ترساند

یک فرد مضطرب ذهنی دوست ندارد که قربانی دوستان و حمایت خانواده باشد. او ممكن است به شما بگويد كه مسئول همه كارها است در مورد دوستانتان مي گويد آنها فقط از تو استفاده مي كنند يا تو را دوست ندارند و در مورد خانواده مي گويد آنها سمي هستند و باید آنها را از زندگی خود قطع کنید. اگر سوء استفاده كننده بفهمد كه در حال رفتن پيش درمانگر هستيد به شما مي گويد كه همه متخصصان درمانگر پول زیادی مي گيرند. فقط آنچه شما نياز داريد را او مي داند.

3. احساس اضطراب دائمی می کنید

افراد مورد سوء رفتار ذهنی بسیار کنترل می شوند. مثلا باعث می شود شما اعتقاد داشته باشید که برای انجام هر کاری در خارج از محدوده رابطه خود نياز به اجازه او دارید. فقط صحبت کردن با او شما را مضطرب می کند، همانطور که می دانید او قصد دارد دلیلي برای جلوگیری از انجام كارهاي شما پیدا کند. شما روزهای خود را در شرایطی از ترس و بدبختی زندگی می کنید، زیرا او در ذهن شما تصوري ايجاد كرده است كه برای هر حرکتی که می خواهید نیاز به تایید او داريد.

4. شریک زندگی شما حس شوخ طبعی ندارد

شما هرگز شریک زندگی خود را نمی بینید که به اشتباه خودش بخندد در عوض خشمگین مي شود. هر كسي كه به او بخندد او خشمگين مي شود. او به كودكاني كه مورد آزار اذيت قرار گرفته اند يا حيواناتي كه صدمه ديده اند مي خندد

5. شریک زندگی هرگز مسئولیت هر گونه اشتباه را نمی پذیرد

این همیشه گناه شما یا شخص دیگری است. او هرگز عذر خواهي نمي كند و تمام اشتباهات و فراموش كردن هاي خودش را تقصير شما مي اندازد.

علائم ارتباطات خشونت آمیز

چطور می توانید اقدامات ایمن را انجام دهید تا به روابط خشونت آمیز روانی خود پایان دهید؟

1. به خودتان اطمینان دهید که این رابطه سالم نیست

رابطه با یک فرد مضطرب ذهنی، به رغم اینکه شریک زندگی شما باشد، عادی نیست. شما سزاوار این نوع رفتار نیستید و همچنين مسئول سوءاستفاده او نیستید. شما باید اقدامات شجاعانه برای پایان دادن به رابطه و حس ارزش خود را به دست آورید.

2. این چیزی نیست که شما در مورد آن با شریک زندگی خود صحبت کنید

افراد ذهنی اگر احساس کنند که ترك مي شوند دو برابر تلاش مي كنند تا شما را كنترل و نگه دارند. به دنبال کمک از درمانگر یا خدمات بهداشت روانی باشيد. حتی اگر شما قربانی سوء استفاده فیزیکی نباشید، پناهگاه هاي زنان آسیب دیده می تواند به شما اطلاعات و مشاوره ای در مورد نحوه ی از بين بردن روابط خشونت آمیز ارائه دهد و در حین انجام این کار در معرض آسیب نباشيد.

3. سلامت روان و شادی شما در اولويت اول است

ممکن است فراموش کرده باشید که “شما”، مستقل از او هستید. کار با یک متخصص كه درمانش افرادي هستند كه در معرض سوء استفاده های روحی قرار گرفته اند، می تواند به شما کمک کند تا دوباره کشف کنید که شخص پر جنب و جوش و خوشحال هستيد و احساس امنيت در جهان را داريد.

علائم ارتباطات خشونت آمیز

4. مرزها را با سوء استفاده كننده تنظیم کنید

هنگامی که او دوباره رفتار خود را شروع می کند، به او بگویید دیگر دوستان و خانواده تان را انتقاد نكند ممکن است الگوی خود را تغییر دهد، اما احساس می کنید که دوباره قدرت شخصی خود را به منظور پاسخ دادن به نیازهای شما دوباره به دست آورده است.

5. قبول کنید که نمیتوانید سوء رفتار ذهنی او را تغییر دهید

رفتارهای سوء استفاده کننده عمیقا ریشه دارد. شغل شما این نیست که به او ثابت کنید. اگر او بخواهد به کار خود ادامه دهد باید او را پيش یک درمانگر آموزش دیده ببريد. مقدار عشق شما او را از رفتارهايي كه دارد درمان نمی کند. تمرکز خود را بر سلامتی خود بگذاريد.

6. شما حق دارید که در یک رابطه شاد باشيد

همه اين ها اعتقاد بر این دارد که شما سزاوار داشتن یک انسان ذهنی سالم هستید. هنگامی که سوءاستفاده كننده را ترک کرديد و کشف كرديد كه چه کسی هستید، وقت خود را صرف خودتان کنید. شما فردی هستید که ارزش دارد گرامی، دوست و محترم شمرده شود.

علائم ارتباطات خشونت آمیز

منبع
برتر ياب