سوء رفتار عاطفي و فيزيكي چيست؟

سوء رفتار عاطفي و فيزيكي چيست؟

هر دو سوء رفتار فیزیکی و عاطفی با عواقب جدی و گاه مادام العمري برای قربانیان است. اگر چه شایع است که فرد به تنهایی از سوء رفتار عاطفی رنج می برد، تقریبا هیچ موردی از سوء استفاده جسمانی در سو ء رفتار عاطفي وجود ندارد. این سوء استفاده همیشه همراه با طیف وسیعی از رفتارهای سوء عاطفی است که زندگی قربانی را به یک جهنم زنده تبديل مي كند.

معني سوء استفاده فیزیکی و سوء رفتار عاطفی چيست؟

بدرفتاری فیزیکی هر گونه رفتاري است که قصد عمدی در كار باشد و باعث آسیب فیزیکی شده باشد. این یعنی چی؟ بسیاری از ما سوءاستفاده فیزیکی از تصاویری كه یک شخص به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته، متاثر می شويم و در مقابل به فكر فرو مي رويم. اگر چه متاسفانه اغلب اتفاق می افتد، اما سوء استفاده جسمانی بسیار بیشتر از سوء استفاده عاطفي است.

هر گونه تماس فیزیکی ناخواسته زماني كه باعث درد و تحقیر شود. می تواند سوءاستفاده فیزیکی باشد، مخصوصا زمانی که دوباره و دوباره تکرار شود. به عنوان مثال: به غیر از استفاده از سلاح، ضرب و شتم، ضربه و لگد زدن، یا ترک آن نیز سوء استفاده فیزیکی است. اگر کسی لباس شما را بگیرد یا چهره شما را حفظ کند و شما را مجبور به نگاه کردن به آن کند، این رفتار رفتار بدی است. به شکل یک عمل سوءاستفاده است.

بدرفتاری فیزیکی آسان تر از سوء رفتار عاطفی است

بدرفتاری فیزیکی به راحتی قابل شناسایی است. از سوی دیگر، سوء رفتار عاطفی یک شکل ظریفتر رفتارهای سوءاستفاده است و میتواند (اغلب) آن را نادیده گرفت به عنوان مثال فقط روابط ظریفتر را کنار بگذاريد. با این وجود، سوءاستفاده عاطفی گاهی اوقات می تواند زخم های عمیق تر روی روح خود را از بین ببرد.

چگونه سوء رفتار عاطفی را به رسمیت بشناسيم؟

در بسیاری موارد، هر دو قربانی و سوء استفاده کننده ممکن است به طور کامل از آنچه در تعاملاتشان اتفاق می افتد آگاه نباشند، به خصوص اگر در رابطه والدین و فرزند رخ دهد. تفاوت های زیادی در ارتباط با انسان وجود دارد که می تواند خطری بین سوء رفتار عاطفی و واکنش طبیعی باشد.

با این حال بر خلاف شورش عاطفی غیر مخرب که به طور معمول اتفاق می افتد، سوء استفاده شامل الگوی تخریب منظم، شستشوی مغزی، قلدری، توهین و مشابه اين ها است. همچنين، دستکاری، ارعاب، تضعیف تدريجي اعتماد و ارزش ذاتی قربانیان است. مجرمان تلاش می کنند کنترل، تسلط و اقتدار مطلق در روابط قربانی را داشته باشند.

سوء رفتار عاطفي و فيزيكي چيست؟

هنگامی که هر دو سوء استفاده فیزیکی و عاطفی وجود دارد

قربانی سوء رفتار عاطفی می تواند “تنها” این نوع از رنج را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا همۀ افراد مبتلا به عاطفی نیز در تجاوز فیزیکی دخالت نمی کنند. برای بسیاری از افراد مبتلا به کم خونی، قربانی کردن آنها را کاهش می دهد و باعث می شود آنها غیر قابل قبول باشند و به آنها حس کنترل و قدرت را به اندازه کافی به ارمغان می آورد. با این وجود، تقریبا هیچ استثنائی، سوء استفاده فیزیکی با سایر انواع سوءاستفاده همراه است، به ویژه با سوء رفتار عاطفی.

پویایی چنین روابطي معمولا در اطراف یک دوره آرامش کوتاه، به دنبال آن یک پیشرفت تدریجی در سوء رفتار عاطفی، تحقیر، توهین، نفرین و بازی ذهن است. این دوره می تواند تا چند روز یا چند ماه طول بکشد. اما در موارد سوء استفاده ترکیبی، همیشه به شکل یک خشونت فیزیکی به پایان می رسد.

سوء رفتار عاطفي و فيزيكي چيست؟

اوج فیزیکی در درجه های مختلف به یک الگوی منظم تبدیل می شود

خشونت در پایان چرخه به ندرت با تغییر در رفتار قربانی ارتباط دارد. این معمولا صرفا نیاز به کنترل و سلطه است که رشد می کند و از شکنجه عاطفی “منظم” رضایت ندارد. خروج فیزیکی در سطوح مختلف معمولا تنها نتیجه ممکن است از یک استدلال به ظاهر بیگناه است، در چنین مواردی.

سوء رفتار عاطفي و فيزيكي چيست؟

آنچه شما می توانید در مورد آن انجام دهید

اگر رابطه خود را در این خط ها به رسمیت بشناسید، چندین چیز در نظر گرفته می شود. اول از همه، هر دو نوع سوءاستفاده ممکن است عواقب دائمی برای سلامتی جسمی و روحی شما به همراه داشته باشد. اما اگر شما به سوء استفاده فیزیکی دست پيدا كنيد، زندگی شما ممکن است به طور مستقیم تر به خطر بیفتد و شما ممکن است بخواهید امن ترین مسیر را از این پویایی ناسالم در نظر بگیرید.

برای قربانیان سوء استفاده، ضروری است که آنها به دنبال کمک از عزیزان، متخصصان و جامعه خود باشند. شما ممکن است  نیاز به یک پناهگاه و محل امني داشته باشيد تا در مواقع ضروري به انجا برويد. و اگر شما تصمیم به کار بر روی رابطه خود و همسر خود داشته باشيد به يك مشاوره روانشناس مراجعه كنيد .

منبع
برتر ياب