سوءاستفاده کلامی: چگونگی تشخیص و اجتناب از آن

سوءاستفاده کلامی

سوءاستفاده كلامي یک تعریف ساده از سوءاستفاده شفاهی است كه از كلمات براي بدتر كردن شخص به عنوان يك تصوير منفي استفاده مي كنند سوءاستفاده كلامي در رابطه، ازدواج، محل کار، مدرسه و یا در میان اعضای خانواده رخ مي دهد.

چرا سوء استفاده کلامی اتفاق می افتد

سوء استفاده كلامي اغلب زماني اتفاق می افتد که افرادی که سوءاستفاده می کنند متوجه كاري كه مي كنند نيستند. پس زمینه سوء رفتار معمولا در دوران کودکی عمیق تر است زيرا در كودكي است كه یاد می گیرند چگونه ارتباط برقرار كنند. اگر هر يك از والدين به يكديگر و يا فرزند سوء استفاده كنند زماني كه كودك بالغ شد فكر مي كند كه اين راه ارتباطي راه طبيعي است. افراد سوء استفاده كننده عمدا اين كار را انجام مي دهند، تفاوت بین قربانی و سوء استفاده كننده اين است كه قرباني هميشه بايد سركوب شود و سوء استفاده كننده بايد تمام وقت او را كنترل كند اما مشكل واقعي اين است كه هر دو فكر مي كنند كارشان طبيعي است بنابراین، آنها درباره سوء استفاده نمي دانند اما فکر می کنند این تنها انتخاب است؛ زیرا گزینه دیگر این است که خودشان مورد آزار قرار مي گیرند، و درك نمي كنند كه هیچ کس نباید مورد سوء استفاده قرار بگیرد.

دلایل دیگر ممکن است مشکلات مدیریت خشم، عدم همدلی، الکل و یا اعتیاد به مواد مخدر و سایر اختلالات روانی سنگین باشد.

سوءاستفاده کلامی چیست؟

سوءاستفاده كلامي دارای طیف گسترده ای از توانایی هاست كه شامل: انتقاد، سرزنش، نظرات شرم آور، توهین، نامردی، قضاوت، اتهام، هدایت و دستکاری، مقابله یا حتی حذف اطلاعات است. همه این سوءمصرف های کلامی در اطراف ما اتفاق می افتد و گاهی اوقات به ما می رسند، اما ما متوجه نمی شویم؛ چرا که هميشه سوءاستفاده كلامي كليدي نيست و سوء استفاده كننده هميشه موفق نمي شود

درک افراد خشونت آمیز

بدرفتاری در مورد رفتار آنها سخت است. هر فردی که مجبور باشد ساعات بیشتری را در اطراف سوء استفاده كنندگان كلامي بگذراند، ممکن است با زخمهای شدید عاطفی مواجه شود و مدت ها در آن باقي مي ماند. پس چگونه با این نوع افراد مقابله کنیم؟

درمانگر ممکن است بهترین راه حل باشد. درمان حرفه ای به آنها نشان می دهد که چه عاداتی و چه رفتارهای سوء استفاده كننده اي ممكن است گريبان گير آنها شود. و به آنها می آموزد که چگونه با اين افراد برخورد كنند و چگونه از خود مراقبت كنند.

تلاش برای گفتگو منطقی براي رفتار آنها در بعضی موارد مفید است، اما در اکثر موارد، سوء استفاده کنندگان کلام دلیل را درک نمی کنند، بنابراین اين كار بسيار سخت است

چگونگی پاسخ به سوءاستفاده كننده

همانطور که اشاره شد، دلیل در فرهنگ لغت سوء استفاده کننده یک کلمه نیست. بهترین خط دفاع شما این است که فراتر از خط سوء استفاده كننده باشيد. اجازه دهید سوء استفاده كننده متوجه شود که  اقداماتش را مطابق معمول انجام نخواهيد داد و اجازه نخواهيد داد كه با شما چنين رفتاري بكند “متوقف کردن آن” در بسیاری از موارد یک پاسخ عالی است. از آن استفاده کنید.

اگر هيچ يك از اين كارها مثمرثمر نبود و از تمام تلاش ها براي انجام كارها ناكام مانديد قبل از اينكه دير شود فكري بكنيد

 

منبع
برتر ياب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + نه =