حسادت: علل و مشكلات رايج آن در ازدواج

حسادت: علل و مشكلات رايج آن در ازدواج

آیا همسر شما ناعادلانه حسود است؟ آیا در ازدواج حسادت می کنيد؟ آيا وقتی همسرتان روی دیگر افراد یا منافع تمرکز می کند حسادت مي كنيد؟ حسادت احساسي سمی است.

بر خلاف آنچه که رسانه ها در فيلم هاي عاشقانه به تصویر می کشند، حسادت عشق نیست. حسادت ناشی از ناامنی است. همسر حسود احساس نمی کند که به اندازه کافی برای شریک زندگی خود وجود دارد. عزت نفس پایین باعث می شود افراد دیگر را به عنوان تهدیدی برای این رابطه بداند. این رفتار سالم نیست و ازدواج را از بین می برد.

حسادت در اوایل دوران کودکی آغاز می شود و در زماني كه با خواهر و برادر هستيم و با آنها رقابت مي كنيم مشاهده مي شود. در آن سن، کودکان برای جلب توجه از پدر و مادر خود رقابت مي كنند. هنگامی که یک کودک فکر می کند که عشق منحصر به فرد دریافت نمی کند، حس حسادتش شروع می شود. اغلب اوقات عزت نفس پايين عامل حسادت است. اما گاهی اوقات، همچنان ادامه دارد و در نهایت در روابط عشق و ازدواج نيز ادامه مي يابد.

اساس حسادت چیست؟

همه چیز با عزت نفس پایین شروع می شود. شخص حسود احساس ارزش ذاتی نمی کند.

حسادت: علل و مشكلات رايج آن در ازدواج

یک همسر حسود ممکن است انتظارات غیر واقعی در مورد ازدواج داشته باشد. او می تواند در فانتزی ازدواج رشد کند، تفکر زندگی مجردی مثل اینکه در مجلات و فیلم ها دیده می شود را داشته باشد. او می تواند فکر کند که “همه چیز را فراموش کرده” شامل دوستی و سرگرمی نیز می شود. در واقعیت نیست و نمی فهمد که رابطه خوبي دارد.

مسائل مربوط به دوران کودکی حل نشده

همسر حسود در اوایل دوران کودکی مسائل كوچك حل نشده از رقابت خواهر و برادر و یا تجربه بد در رابطه با خیانت و یا عدم صداقت را داشته است. آنها فکر می کنند که (حسادت) می تواند از وضعیت تكرار جلوگیری کند.

حسادت پاتولوژیک

مقدار کمی حسادت طبیعی است؛ اما حسادت بیش از حد غیر طبیعی است و حتی می تواند به بيماري منجر شود. خوشبختانه، این نوع حسادت پاتولوژیکي نادر است.

همسر حسود فقط از دوستی شریک زندگی خود حسادت نمي كند. هدف حسادت را می توان در یک سرگرمی آخر هفته یا ورزش انجام داد. اساسا هر وضعیتی که فرد حسود نمی تواند آن شرایط را کنترل کند براي او تهدید است. بله، منطقی نیست و بسیار مخرب است.

چگونه حسادت ازدواج را مجازات می کند

حسادت بیش از حد ازدواج را از بین می برد، به طوری که تمام جنبه های رابطه را تحت پوشش قرار می دهد.

شریک حسود نیاز به اطمینان کامل دارد که تهدید خیالی واقعی نیست.

حسادت: علل و مشكلات رايج آن در ازدواج

شریک حسود ممکن است به صفحه کلید همسرش، هک کردن حساب ایمیل او، احاطه داشته باشد او ممکن است یک شریک، خانواده یا همکاران کار همسر خود حسودي كند. این رفتارها رابطه سالمي ندارند. همسر غیر حسود مدام در حالت دفاعي است.

آیا می توانید حسادت را بی نظیر بدانید؟

ممکن است احساس حسادت را از بین ببریم، اما زمان و تلاش زیادی می گیرد. اگر ازدواج شما در معرض خطر قرار گیرد، ارزش آن در ریشه های حسادت قرار داده شده است. موارد معمولی که درمانگر در آن کار می کند عبارتند از:

  • شناختن این که حسادت به ازدواج شما لطمه می زند
  • اذعان می کند که رفتار حسادت انگيز براساس چه چيزي است
  • از دست دادن نیاز به کنترل همسر
  • توقف تمام رفتارهاي جاسوسی و نظارت
  • بازسازی حس خود ارزشي از طریق مراقبت از خود و تمرینات درمانی طراحی شده برای ایمن، دوست داشتنی و ارزشمند بودن

اگر میخواهید ازدواج خود را ذخیره کنید، ببینید آیا میخواهید ازدواج خود را نجات دهيد. می توانید یک زندگی سالم داشته باشید.

حسادت: علل و مشكلات رايج آن در ازدواج

 

 

منبع
برتر ياب