انواع خشونت خانگی

خشونت خانوادگی می تواند در بسیاری از موارد صورت بگیرد و همیشه در معرض سوء استفاده فیزیکی علیه یک شریک صمیمی یا عضو خانواده نیست. در واقع، خشونت خانگی می تواند طیف گسترده ای از رفتارهای انجام شده را با هدف قحط، ارعاب یا کنترل شریک یا اعضای خانواده باشد.  انواع رفتارهایی که تحت چرخه خشونت خانگی قرار می گیرند، در بسیاری از اشکال و شدت ها به وجود مي آيد. به طور کلی خشونت خانگی شامل عناصر کلیدی زیر است: ارعاب، تحقیر و آسیب جسمی. از این تعریف عمومی، خشونت خانگی می تواند در بسیاری از موارد صورت بگیرد.

اشکال خشونت خانگی

سوء استفاده فیزیکی:

از لحاظ جسمی به شخص ضربه زده، گزش، کشیدن  مو در میان دیگران مي شود اشاره كرد. بدرفتاری فیزیکی نیز ممکن است شامل انکار مراقبت های پزشکی یا مجبور کردن کسی به استفاده از الکل و یا مواد مخدر باشد.

سوء استفاده جنسی:

سوءاستفاده جنسی می تواند شامل اجبار یا تلاش برای برقراری تماس جنسی بدون رضایت طرف مقابل باشد. سوءاستفاده جنسی معمولا همواره شامل تماس واقعی جنسی و یا تلاش برای برقراری ارتباط نیست، بلکه می تواند شامل مواردی از قبیل تخریب جنسی یا سایر اشکال رفتار جنسی که به معنای تحقیر فرد از طریق رابطه جنسی است باشد.

سوء استفاده عاطفی:

سوءاستفاده عاطفی؛می تواند از رفتارهایی باشد که حس یک ارزش مشخص مانند ارزش های انسانی ، اعتقادات دائمی و شدید را تضعیف  کند.

سوء استفاده اقتصادی:

سوءاستفاده اقتصادی شامل جلب یا کنترل فردی از طریق ابزارهای اقتصادی مانند  وابستگي مالی به وسیله کنترل منابع مالی خود و جلوگيري از دسترسی طرف مقابل به پول و یا مسدود کردن تلاش برای تحصیل یا کسب اشتغال توسط فرد است.

سوء استفاده روانشناختی:

سوءاستفاده روانشناختی شامل ارعاب از طریق تهدید آسیب فیزیکی، به خود، شریک، فرزندان، یا خانواده یا دوستان  است. تخریب اموال و انزواي اجباری است.

استاکینگ:

استاکینگ آزار و اذیت یا تهدید دیگران است، به طریقی که به صراحت انجام نشده و هدف آن ترور یا تهدید فرد دیگری است. استاکینگ اين خشونت می تواند در ارتباط با رابطه صمیمی و خارج از آن رخ دهد و می تواند نظارت شدیدی بر فعالیت های شریک زندگی خود داشته باشد و به آنها به صورت فیزیکی یا آنلاین ادامه دهد. استاکینگ می تواند در خانه، در محل کار یا در اینترنت (سیارک) اتفاق بیفتد.

اگر شما قربانی خشونت خانوادگی هستید، وکیل مدافع خشونت خانگی ماهر می تواند به شما کمک کند

منبع
بر تر ياب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + پانزده =

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.