ازدواج و ارتباطات زناشویی

ارتباطات زناشویی

اغلب ازدواج دشوار است و به زندگی ما بیشتر معنی میدهد، اما خیلی چالش برانگیز است، بیایید صادق باشیم. با توجه به مشاوران و متخصصین ازدواج، ممكن است شریک در برقراری ارتباط خوب ناتوان باشد بنابراین، ارتباط سالم چیست؟ به طور کلی، هر ارتباط غیرمستقیمي ناسالم و بی پروا است. این بدان معنی است که ارتباط خوب بین هر دو نفر، از جمله همسران، باید مستقیم، واضح، متفکرانه و صادقانه باشد.

چگونه ارتباط برقرار کنیم و چگونه باید ارتباط برقرار کنیم

زن و شوهري با هم صحبت مي كنند و به سختي تلاش مي كنند تا نظرات مخالف سفر كردن را با هم كنار بيايند دو راه برای پاسخ دادن به چنین پیشنهادي وجود دارد: مستقیم و صادقانه و غیر مستقیم و مضر (چه غیرفعال یا تهاجمی)بايد بفهميم كه معمولا چگونه ارتباط برقرار مي كنيم و روابط زيان آور را تشخيص دهيم.

مثلا در مثال بالا شوهر به پسرش به شوخي مي گويد “بله مادر شما هميشه اين را مي گويد.” اين الگوي معمول ارتباط غير مستقيم است که در ازدواج ها بسیار رایج است و اغلب باعث بيشتر نارضايتي ها در دو طرف مي شود علاوه بر اینکه غیرمستقیم است، باعث ایجاد یک مثلث هم می شود (زمانی که عضو سوم خانواده در تبادل بین همسران دخیل باشد)

اگر اين مبادله را تجزيه كنيم مي بينيم كه شوهر منفعلانه است شوهر ابزار مخالفت خود را به روش كاملا غير مستقيم و با تظاهر به اين كه با پسرش صحبت مي كند نه همسرش آن هم با لحن شوخي بيان مي كند. بنابراین، اگر همسر به طور مستقیم به این صحبت واکنش نشان دهد، او فقط می خواهد از شوخی کردن و صحبت کردن با پسر خود دفاع کند، در حالی که به نظر می رسد که آن چه انجام می دهد، کاملا واضح است.

ممكن است بگوييد كه بد نيست، حداقل براي جلوگيري از درگيري است اما بیایید به این مبادله کمی عمیق تر نگاه کنیم شوهر اگر فقط به طور غيرمستقيم ارتباط برقرار نمي كرد و تهاجمي منفعل نبود هيچ وقت نظرش را نمي گفت. به نظر او راه بهتري براي برقراري ارتباط و صحبت با همسرش نيست و همسر نيز هيچ پيامي كه نشانه ارتباط بد باشد را دريافت نكرده است

بیایید ببینیم چگونه او میتواند به شیوه ای بهتر واکنش نشان دهد زیرا او این را به عنوان راهی برای نشان دادن بی کفایتی خود تفسیر کرده است. راه مناسب پاسخ دادن به آن چيزي شبیه به اين است: “من پیشنهاد می کنم که ما تقسیم کارها را عوض کنیم. فهرستی از آنچه که باید انجام دهيم را ایجاد کنیم و تقسيم بندي كنيم. شما می توانید سه مورد را در آن لیست تغییر دهید به این ترتیب، ما هر دو نظرات خود را مي گويند، و هیچ چیز برای مقابله وجود نخواهد داشت. آیا شما با آن موافقید؟”

آنچه که شوهر در این راه پاسخ داد، این بود که او قاطع بود. او احساسات و تفسیر خود را از لحن همسرش بیان کرد و توضیح داد که  چنین رفتاری چه عواقبی برای او دارد توجه داشته باشيد كه از احكام اتهام “شما” استفاده نکنيد. او سپس راه حلي را پيشنهاد داد و از همسرش خواست تا با او در مورد این موضوع صحبت کند تا نظر خود را بيان كند. چنین ارتباطی صادقانه، مستقیم، محتاطانه و مولد است. زيرا آنها توانستند مشكل عملي خود را بدون دعوا حل كنند

ممکن است فکر کنید که تعهد در ازدواج دشوار است، و شاید حتی غیرعادی باشد. دشوار است که با آرامش و استدلال و  در همان زمان صحبت کنیم. با این حال، تنها راه صحبت کردن با همسر می تواند نتایجی غیر از اختلاف، ناراحتی و فاصله  داشته باشد. به احساسات و روابط خود احترام  بگذارید. شما با فردي كه دوستش داريد ازدواج كرده ايد بنابراين به خود و تجربه تان احترام بگذاريد و راه های ارتباطی مستقیم و دوستانه را باز کنید.

منبع
برتر ياب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 3 =

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.